Google yeni bir kilometre taşına ulaştı!

Google’ın ana şirketi Alphabet, Cuma günü yeni bir dönüm noktasına ulaştı.

Google şu anda Nvidia, Apple ve 3 trilyon doların biraz üzerinde piyasa değerine sahip olan ve bu yılın başlarında Apple’ı geçerek birinci sıraya yerleşen Microsoft’un hemen ardından dünyanın en değerli dördüncü halka açık şirketi konumunda.

Bu Alphabet’in 2 trilyon dolarlık kulübe attığı ilk kazık değil. Bloomberg’e göre şirket Kasım 2021’de ve bu ayın başlarında kısa süreliğine eşiğe ulaşmış ancak Cuma günü ilk kez eşiğin üzerinde kapanmıştı.

GOOGLE ÜRÜNLERİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Haber, Alphabet’in Perşembe günü açıkladığı ve Google’ın arama motorunun başarısı sayesinde gelirlerin analistlerin beklentilerini aştığı ilk çeyrek kazanç raporunun ardından geldi. Alphabet’in CEO’su Sundar Pichar, Google’ın yapay zeka modeli Gemini aracılığıyla üretken yapay zeka hizmetleriyle donatılan Google Cloud’un katkılarını da vurguladı.

“Cloud’da son 8 ayda 1.000’den fazla yeni ürün ve özellik duyurduk. Google Cloud Next’te, aralarında Bayer, Cintas, Mercedes Benz, Walmart ve çok daha fazlası gibi küresel markaların da bulunduğu 300’den fazla müşteri ve iş ortağımız Google Cloud ile elde ettikleri yapay zeka başarılarını anlattı.”

Pichai ayrıca Google’ın “bir sonraki yapay zeka inovasyonu dalgası ve önümüzdeki fırsatlar için iyi konumlandığını” söyledi ve yatırımcılara şirketin 2016’dan bu yana “önce yapay zeka” olduğunu hatırlattı.

Şirket ayrıca hisse senedi geri alım programını 70 milyar dolar genişleteceğini açıklayarak yatırımcıları memnun etti.  

Alphabet, geçtiğimiz haftaki başarısına rağmen geçtiğimiz yıl bazı zor zamanlar geçirdi. Yapay zeka teklifleriyle ilgili büyüme sancıları yaşadı; buna fazla uyanık olduğu eleştirileriyle karşılaştıktan sonra görüntü oluşturucusunu duraklatması da dahil.

Yine de Alphabet, iş büyümesinin anahtarı olarak yapay zekaya güveniyor ve rekabet etmek için büyük harcamalar yapmaya hazır. Bu ayın başlarında, karmaşık yapay zeka modellerinin eğitimini kolaylaştırmak için Axion adlı kendi merkezi işlem birimini geliştireceğini duyurdu.  

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x